Jdi na obsah Jdi na menu

Proč nejsou nejlepší zahraniční plemenní hřebci na předních příčkách žebříčků odhadů plemenných hodnot (skokových indexů) v ČR?

14. 2. 2019

V letošním roce zveřejnila organizace WBFSH pořadí nejlepších skokových plemeníků za rok 2018. Mezi prvními pěti figurují např. Chacco-Blue, Diamant de Semilly a Cornet Obolensky. Proč se tito plemeníci nevyskytují na prvních příčkách skokových indexů za rok 2018 v ČR? Je důležité si uvědomit několik důležitých faktů. Tím prvním je ten, že organizace WBFSH nezveřejňuje plemenné hodnoty, ale bodové hodnocení získané na základě absolvování určitých typů soutěží. Potomci jednotlivých hřebců tak získávají body podle výše vyhraných dotací v soutěžích, které se následně sčítají a z toho pak vychází pořadí plemeníků organizace WBFSH. Druhým podstatným faktem je, uvědomit si, o čem vypovídá plemenná hodnota (PH). Rozumí se tím předpověď genetického založení jedince pro odchylku v užitkové vlastnosti (skoková výkonnost) od průměru vrstevníků. Je to odchylka mezi jedinci, mezi rodinami, mezi liniemi, mezi plemeny. Plemenná hodnota se proto vztahuje pouze k těm vrstevníkům a k té populaci, ve které byla odhadnuta. Tuto hodnotu nelze automaticky přebírat při importu z jiných populací a jiných zemí! Nelze jí přebírat z toho důvodu, protože každá země má konkrétní populaci koní, která se genetickým složením odlišuje od populace jiné. Každá země má rovněž trochu jiný způsob vyhodnocení, který odpovídá podmínkám daným v konkrétní zemi. Jinými slovy pokud má holštýnský hřebec v Německu plemennou hodnotu 140, neznamená to, že jí bude mít automaticky i v Nizozemsku nebo ČR.

Pokud bychom si uvedli konkrétní příklad. Plemeník Cornet Obolensky figuruje podle německé FN (jezdecká federace) mezi prvními 50 nejlepšími plemeníky s plemennou hodnotou 145 a 98% spolehlivostí (data ze skokových závodů). V žebříčku plemeníků v ČR za rok 2018 je na 95. místě s PH 131 a spolehlivostí 65%. Je to z toho důvodu, že v ČR nemá prozatím dostatečný počet hodnocených potomků s vlastní výkonností a příbuzensky tudíž není tolik propojený na naši populaci. Cornet Obolensky má v ČR zatím hodnocených pouhých 24 potomků, z nichž pouze 13 má vlastní sportovní výkonnost. Za roky 2009 - 2018 měl jeden potomek Corneta Obolenského v průměru pouhých 6 startů. Podobně na tom byli Chacco-Blue či Diamant de Semilly. Například v Nizozemsku vůbec nepočítají plemenné hodnoty pro rodiče importovaných mladých hřebců z toho důvodu, že do výpočtů vstupuje malé množství informací, které způsobí „zprůměrování“ plemenné hodnoty konkrétnímu koni. Závěrem bych chtěla zdůraznit, že pro výpočty PH je velmi důležité mít rodokmenově dobře provázanou populaci a mít dostatečné množství informací o konkrétním koni. S kvalitními vstupními informacemi pro výpočet PH jsou i přesnější informace výstupní. Plemenné hodnoty poté slouží jako ekonomický nástroj v rukou chovatele.

Ing. Alexandra Novotná, Ph.D., Výzkumný ústav živočišné výroby v.v.i.